Jako každým rokem, i letos Kraj Vysočina pořádal technologicko-poznávací cestu na Taiwan. Vybíral osm studentů pomocí přísného výběrového řízení skládajícího se z životopisu, anglického online pohovoru a osobního pohovoru na krajském úřadě v Jihlavě. Mně se povedlo být jedním z nich. Většina pobytu se odehrávala v hlavním městě Taipei. Tam jsme navštěvovali univerzity a střední školy, kde jsme měli možnost se seznámit a popovídat si s místními studenty, nahlédnout do jejich všedního života a přiučit se jejich zvykům a tradicím. Setkali jsme se i se dvěma studenty vysokých škol pocházejících z České republiky, kteří nám povyprávěli o tom, jaké je to na Taiwanu studovat a žít. V Taipei jsme navštívili i mnoho technologických firem, které se většinou specializovaly na informační technologie, umělou inteligenci, internet věcí a kyberbezpečnost.
Hlavní město Taiwanu mimo jiné skrývalo i mnoho kulturních památek a míst kam jsme zavítali, jako například Čankajškův památník, nejvyšší mrakodrap ve městě, Taipei 101 anebo noční trhy, které nabízely mnoho pochoutek z místní kuchyně. V neposlední řadě jsme zavítali také na české zastupitelstvo na Taiwanu a na Taiwanské ministerstvo zahraničí, kde jsme vedli bohaté diskuse o různých tématech týkajících se naší cesty. Mezi exotické zážitky patřila návštěva pláže Tichého oceánu na východním pobřeží ostrova, cesta rychlovlakem, nebo, nejintenzivnější z nich, zemětřesení. Některé z nás zastihlo v postelích, jiné na snídani, ale všichni jsme jej přečkali v pořádku a Taipei samotná utržila minimální škody. Tato cesta byla úžasnou zkušeností a získal jsem díky ní mnohé. Znalosti nových technologií, firem, kultury a stylu místního života, ale i hromadu zážitků a nová přátelství, která jsem si jist, že vydrží ještě dlouhou dobu. (Jakub Jelínek, 4.A, obor Strojírenství)
© 2024 Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek, Starý web
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO